Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Jak efektywnie ćwiczyć na flecie poprzecznym? Lista pomocnych nut

0
Jak efektywnie ćwiczyć na flecie poprzecznym? Lista pomocnych nut

Masz czasami wrażenie, że mimo włożonego wysiłku Twoje umiejętności stoją w miejscu? A może z takim problemem zmaga się Twój uczeń? Jak i co ćwiczyć? Na to pytanie koniecznie musisz znać odpowiedź, a my Tobie w tym pomożemy. Dziś serwujemy sekrety skutecznego ćwiczenia umiejętności gry na flecie.

Ćwiczenie na flecie - twoja baza

Krystalicznie czysty, ciepły i miękki dźwięk otulający ucho, nieskazitelna technika, precyzyjna i wyrazista artykulacja. Marzenie! Jeśli jednak nie masz jeszcze swojego ideału, wybierz dzień, kiedy ćwiczenie zaczniesz od wysłuchania wykonań utworów różnych flecistów. W dzisiejszych czasach to żaden problem. Wyobrażanie sobie idealnego dźwięku - takiego jaki Tobie się podoba, który jest bliższy Twojemu sercu, to jak zapuszczanie korzeni przez drzewo. Z upływem czasu stają się one coraz silniejsze i głębiej zakorzenione. I tak, im bardziej rozwinięta będzie Twoja dojrzałość muzyczna, świadomość idealnej barwy i techniki gry, tym Twoje muzyczne korzenie stanowić będą silniejszą bazę gry na instrumencie. Dlatego, nie mów - nie mam czasu, nie umiem. Przeszukaj internet. To kopalnia wybitnych nagrań. Weź kartkę i pisz, rysuj, naklejaj. Dokładnie opisz co lubisz u słuchanych flecistów, czym się różni ich gra i estetyka. Spisuj nazwiska, tytuły ulubionych utworów. Nie omijaj też „gorszych” wykonań. W takich przypadkach dokładnie sprecyzuj, dlaczego nie podoba Ci się dany dźwięk, znajdź słowa określające np. barwę dźwięku. Ucz się być świadomym flecistą. Wiedz do czego dążysz. Nie zwlekaj. Przyszedł czas na efektywne ćwiczenie. Zbuduj solidną podstawę swojej drogi ku wymarzonej technice gry na flecie.

I tak oto przed Wami patenty na owocne ćwiczenie. Flecistko / Flecisto przeczytaj i zastosuj.

Ćwiczenie na flecie poprzecznym - porady

Harmonogram ćwiczeń. Utwórz i przestrzegaj. Granie bez strategii i planu zmniejsza skuteczność codziennej praktyki. Twoje ćwiczenie musi być przemyślane z dokładnie wyznaczonym celem. Skoncentruj się na tym co chcesz uzyskać.

Porządna rozgrzewka. Zacznij od kilku ćwiczeń rozciągających całe ciało. Nie zapomnij o palcach u rąk i o twarzy - przygotuj je do gry. Wykonaj też ćwiczenia oddechowe. Te elementy często są pomijane, a szkoda. Budują świadomość ciała, bo ciało to przedłużenie instrumentu. Minimalne zmiany napięcia mięśni mają wpływ na barwę i rozprzestrzenianie się dźwięku. Dzięki pracy nad swoim ciałem unikniesz niektórych problemów technicznych i zyskasz lepszą jakość dźwięku.

Skoncentruj się na swoich celach. Podczas ćwiczenia używaj ołówka, aby podkreślić problematyczne obszary bądź zapisać przypomnienia. Te informacje pomogą ci ćwiczyć lepiej, skuteczniej, z większą świadomością.

Czytaj muzykę bez instrumentu. Weź nuty do ręki i przeczytaj na „sucho”. Wyobraź sobie jak chcesz, żeby utwór zabrzmiał, zaśpiewaj, pokaż ruchem ciała. Staraj się poczuć wszystkimi zmysłami.

Graj mądrze. Za każdym razem, gdy grasz trudny fragment, nie ćwicz go ciągle od nowa popełniając te same błędy. To strata czasu. Zamiast tego poświęć chwilę na analizę problemu. Skoncentruj się tylko na tym. Następnie pomyśl, poszukaj rozwiązań i zastosuj najlepsze ćwiczenie. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu.

Dbaj o postawę. Może to banalne, ale dbaj o swoją sylwetkę podczas gry na instrumencie. Uprawiaj sport. Nie pozwól sobie na zaniedbanie w tej kwestii.

Zwróć uwagę na czas, kiedy jesteś najbardziej rozbudzony, skupiony. Zaplanuj i połącz i innymi obowiązkami. Ćwicz tylko tak długo, jak możesz pozostać skupionym. Nie doprowadzaj do tego, że w chwili Twojej największej energii zajmujesz się rzeczami mniej ważnymi.

Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia.

W naszej księgarni mamy duży wybór nut rozwijających grę na flecie. Pokażemy Tobie pozycje, z których najchętniej korzystają nasi klienci.

Flute Aerobics (+ audio online) - Jennifer Clippert - 50 tygodniowy program ćwiczeniowy dla flecistów

Na początek nuty polecane flecistom mającym już pewną dozę umiejętności (od średnio zawansowanych do zaawansowanych). Jest to 50-tygodniowy program treningowy. Must have flecisty. Nie wiesz jak doskonalić grę? W tej książce znajdziesz ćwiczenia, które pomogą zwiększyć szybkość i dokładność gry, poprawią sprawność i koordynację, a także elastyczność, intonację i artykulację.

Zobacz w księgarni: Jennifer Clippert: Flute Aerobics - 50 tygodniowy program ćwiczeniowy dla flecistów

Clark: The Complete Scale Compendium - Flute - kompendium skal muzycznych na flet poprzeczny

Gamy, skale. Od dawna wiadomo, że są jednym z najlepszym sposobów doskonalenia umiejętności i techniki gry na wszystkich instrumentach. U nas znajdziesz wspaniałe kompendium. Tyle gam i skal w jednym miejscu to istne szaleństwo.

Skorzystaj, a nie pożałujesz: Larry Clark: The Complete Scale Compendium for Flute - kompendium skal muzycznych na flet poprzeczny

Kolejne pozycje to nuty dla początkujących niosące pomoc w budowaniu solidnych podstaw technicznych:

Abracadabra Flute Technique - Pollock - ćwiczenia techniczne na flet poprzeczny dla początkujących (+ płyta CD) 76 Graded Studies For Flute - Book One - Harris, Adams - progresywne ćwiczenia na flet poprzeczny cz. 1 Ana Kavcic Pucihar, Blaz Pucihar: Fluting Stars 1 (+ audio online) - podręcznik do nauki gry dla młodych flecistów

Etiudy!!! bez nich nie zbudujesz doskonałej techniki. Oto sprawdzone zbiory:

Wybór etiud na flet cz. 2 - Tomaszewski Alan Bullard: Fifty For Flute 1 - Grades 1-5 - etiudy na flet poprzeczny solo 61 etiud na flet - nuty na flet - Ryk

Czas na niezastąpionego Trevora Wye'a. W księgarni Alenuty posiadamy 2 części szkoły gry na flecie poprzecznym tego wspaniałego flecisty i pedagoga oraz publikacje z akompaniamentem do tych podręczników:

Trevor Wye: A Beginner's Book for the Flute 1 - szkoła gry na flecie poprzecznym (+ płyta CD) Trevor Wye: A Beginner's Book for the Flute 2 - szkoła gry na flecie poprzeczym (+ płyta CD) Trevor Wye: A Beginner's Book for the Flute - Piano Accompaniment - akompaniament fortepianowy do 1 i 2 części szkoły na flet poprzeczny
Lea Pearson: Body Mapping for Flutists - co każdy nauczyciel powinien wiedzieć o ciele - poradnik dla nauczycieli gry na flecie poprzecznym

Anatomia na lekcjach fletu? Tak! Wiedza w tym zakresie pomaga zrozumieć procesy zachodzące w ciele podczas gry na flecie. Dzięki czemu rozpoznasz i naprawisz błędy związane z postawą ciała i oddychaniem. Podręcznik polecamy nauczycielom oraz zaawansowanym flecistom.

Zobacz w księgarni: Lea Pearson: Body Mapping for Flutists - co każdy nauczyciel powinien wiedzieć o ciele - poradnik dla nauczycieli gry na flecie poprzecznym

Ćwiczenie zakończ czymś pozytywnym. Baw się grą na flecie. Improwizuj - nawet jeśli nie umiesz, pograj ulubione utwory. Zakończ  z uśmiechem na twarzy:

Rae: Jazz Zone. An Introduction to Jazz Improvisation for Flute - nauka improwizacji na flet (+ płyta CD) Guest Spot Interactive: 10 Favourite Film Themes For Flute (+ audio online) - łatwe nuty na flet poprzeczny Forty Little Pieces In Progressive Order For Beginner Flutists - Moyse - nuty na flet z fortepianem (+ audio online)

Jeśli cały czas czujesz niedosyt i pragniesz więcej zajrzyj na półkę z podręcznikami i szkołami gry na flet poprzeczny w naszej Księgarni muzycznej Alenuty.pl.

Trzymamy za Ciebie mocno kciuki! Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium