Czy zastanawialiście się co warunkuje dobrą technikę? Tak, oczywiście, że biegłość palców! Ale pójdźmy dalej, skąd się ta szybkość palców bierze? Zanim zabierzemy się za ćwiczenie, należy sobie uświadomić istotę dobrej techniki. Biegłość gry na instrumencie warunkuje nasza koordynacja ruchowa. Przy odpowiednio wysoko rozwiniętej koordynacji można dojść do szczytowych osiągnięć w grze na instrumencie. Posiadanie błyskotliwej i pełnej wyrazu techniki to właśnie przykład rozwiniętej koordynacji ruchowej. Sposób w jaki skrzypek, wiolonczelista prowadzi smyczek, a pianista operuje palcami ma wpływ na jakość wydobywanych przez niego dźwięków. Wszystkie odcienie granego utworu są odzwierciedleniem rozmaitości wypracowanych podczas ćwiczenia gestów. Zła technika daje złą muzykę. Ten kto posiada dobrze skoordynowaną, prawidłową technikę jest w stanie wydobyć ze swojego instrumentu całą gamę rozmaitych brzmień.
Na szczęście koordynacja ruchowa to jest coś, nad czym można pracować i wyćwiczyć. Dobrym sposobem jest m.in. codzienny trening gam i pasaży. A pomocą w utrzymaniu regularności może być muzyczny tygodniowy planer - to dobry sposób na układanie i porządkowanie tego, co do zrobienia.
Pamiętaj! Podczas ćwiczenia gam i pasaży Twoja uwaga musi być skoncentrowana na jakości wykonywanych ruchów palców. Tu ważne jest eliminacja wszelkich niepotrzebnych napięć. Skup się na precyzji wykonywanych ruchów. Gamy i pasaże to nie jest tylko zwykłe odgrywanie dźwięków. Jeżeli będziesz dbać o należyte funkcjonowanie współzależności w obrębie swojego aparatu wykonawczego, eliminując nadmierny wysiłek zapewnisz sobie również spokój wewnętrzny potrzebny do późniejszego odpowiedniego frazowania w utworach.
Technika jest umiejętnością, którą instrumentalista powinien rozwijać rozumnie i skutecznie. Ćwiczenie gam, pasaży czy skal jest tu niezbędne. Nasze ciało potrzebuje wielu powtórzeń, aby dobrze opanować jakiś zespół ruchów. Dlatego potrzebujemy regularnego ćwiczenia i spokojnego obserwowania procesu wdrażania nowych umiejętności.
Jak ćwiczyć gamy?
1. Przyjmij pozycję stabilną. Odpowiednia pozycja przy instrumencie umożliwia odpowiednio spożytkować energię, co za tym idzie rozwijać na niej posiadane umiejętności
2. Wycisz umysł
3. Poświęć swoją uwagę czynności, która prowadzi ciebie do celu
4. Skup się na tu i teraz - bez maksymalnego skupienia nie osiągniesz maksimum swojego potencjału
5. Nie staraj się na siłę osiągnąć celu, czyli np. szybkie zagranie gamy
6. Swoją uwagę skieruj na zminimalizowaniu zbędnych ruchów podczas grania, to nie czas na tańce:)
7. Swoje postrzeganie postaraj się przesunąć w kierunku bardzo konkretnych elementów, takich jak odczucia konkretnej części ciała
8. Jeżeli coś Ciebie rozproszyło, spokojnie pozwól na nowo odpłynąć myślami, żeby zapomnieć o drażniącym bodźcu skup uwagę na jakimś konkretnym aspekcie gry np. na artykulacji
9. Słuchaj swojego grania otwartym umysłem
10. Zaakceptuj że nie wszystko od razu będzie idealne
11. Miej radość z samego procesu nauki gamy
Masz ochotę wydrukować sobie te porady i powiesić w widocznym miejscu? -> tutaj znajdziesz darmowy .PDF do wydruku.
Najlepsze nuty na rozgryzienie gamy i skali
Pomoce dedykowane dzieciom
Wybraliśmy dla Was nuty, które sprawią że dzieci z chęcią sięgną po szlifowanie swojej techniki. Gamy w poniższych pozycjach podane są w naprawdę przystępny sposób. Na stronach widnieją radosne obrazki, które działają na dziecięcą wyobraźnię i sprawiają, że nie taka straszna ta gama. Miejmy nadzieję, że dobry start przygody z gamami zaowocuje polubieniem tej formy ćwiczenia gry na instrumencie. Pozycję Time Scales posiadamy również na altówkę.
Zobacz w księgarni:
- John Thompson's Easiest Piano Course: First Scales & Broken Chords
- Me and My Piano Superscales
- I Love Scales for Flute - Robert Winn
- Fiddle Time Scales 1 - gamy na skrzypce
- Cello Time Scales - na wiolonczelę
Gamy i pasaże na instrumenty smyczkowe
Pierwsza pozycja to kolekcja ćwiczeń na bazie gam i pasaży sławnego czeskiego skrzypka, pedagoga, twórcy własnej metody nauki gry na skrzypcach Otokara Sevcika. Kliknij w nazwisko, a pojawią Ci się wszystkie pozycje jakie posiadamy na skrzypce i wiolonczelę tego wybitnego muzyka. Pozycja kolejna to nuty dla początkujących skrzypków z akompaniamentem fortepianu albo do gry z podkładem. W środku znajdziesz krótkie i przystępne sposoby ćwiczenia gam.
Nuty z wydawnictwa Eufonium, Edition Peters oraz ABRSM idealnie pomogą w ćwiczeniu uczniom szkól muzycznych. Solidnie poprowadzą młodych średnio zaawansowanych skrzypków podczas technicznego treningu. Ostatnio uzupełniliśmy półkę z nutami sygnowanymi znakiem ABRSM. Nuty zostały podzielone na osiem stopni trudności. Gamy i skale z tego wydawnictwa posiadamy również na flet poprzeczny i prosty, klarnet, obój, fagot, skrzypce, wiolonczelę, gitarę, pianino i instrumenty perkusyjne. W zbiorach Exam Pack - naszej Nowości - znajdziesz oprócz gam i pasaży również utwory na egzaminy.
Ostatnie nuty "A Scale In Time" to nie tylko gamy dur - moll, ale i różne ćwiczenia na skalach. Znajdziesz w niej skalę bluesową, miksolidyjskską, lidyjską na których pokazane są pierwsze kroki w improwizacji. Ciekawa pozycja dla tych którzy szukają prostych opracowań. Posiadamy nuty z tej serii na skrzypce, altówkę, wiolonczelę oraz kontrabas.
Zobacz w księgarni:
- Otakar Sevcik - Scales and Arpeggios for Violin
- Playing With Scales- Jenni Norey, Alistair Watson
- Gamy pasaże dwudźwięki na skrzypce - Magdalena Szczepanowska
- Simon Fischer: Scales
- Double Bass Scales & Arpeggios, ABRSM
- A Scale In Time - Cello
Fortepian na jazzowo - poznaj różne skale
Na naszej stronie w kategorii fortepian znajdziecie zakładkę "gamy pasaże ćwiczenia czytanki". Klikając w nią zobaczycie różnego rodzaju materiały wspomagające naukę gry na fortepianie m.in. klasyczne gamy i pasaże. Dlatego celowo ich tu nie umieściliśmy. Nuty poniżej to nasze propozycje, dla tych którzy mają chrapkę na inne skale niż dur i moll. Te pozycje zawierają sposoby ćwiczenia skal muzycznych. To gotowa recepta na codzienne zgłębianie pianistycznej techniki.
Zobacz w księgarni:
Gamy na instrumenty dęte
W instrumentach dętych prym wiedzie wydawnictwo Boosey and Hawkes i ABRSM Z ich rąk w swojej księgarni posiadamy wydania gam i pasaży na fagot, obój, tubę, klarnet, saksofon, waltornię, flet, puzon, trąbkę. Nuty sprawdzą się dla uczniów szkół muzycznych. Z wydawnictwa PWM wydanie gam i pasaży posiadamy tylko na klarnet, przodują tu smyczki, fortepian, gitara oraz akordeon.
Zobacz w księgarni:
- Studium gam, pasaży, interwałów i modulacji na klarnet
- The Complete Boosey & Hawkes Flute Scale Book
- Scales and Arpeggios for Trumpet and Brass Band Instruments
- The Complete Boosey & Hawkes Bassoon Scale Book
Co dla początkujących gitarzystów?
Z poniższymi pozycjami bez problemu poradzą sobie początkujący gitarzyści. Oryginalna grafika i ilustracje znajdujące się w publikacjach "Scales and Modess in the Beginning" oraz w "Scale Colour System", a także tabulatura w "A Modern Method For Guitar Scales" przyczyniają się do przystępnej nauki skal muzycznych.
Zobacz w księgarni:
- Scales & Modes in The Beginning Created Especially for Guitar
- Alex Lofoco Scale Colour System
- A Modern Method for Guitar Scales
Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie :) Miłego ćwiczenia!