Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Fenomenalny sposób na wypracowanie techniki gry na skrzypcach

0
Fenomenalny sposób na wypracowanie techniki gry na skrzypcach

Idealna technika – jak ją wyćwiczyć?

Kulisy dobrej techniki gry na skrzypcach to przede wszystkim codzienna praktyka. To jest pierwszy punkt! Są tacy, którzy chcieliby to jakoś ominąć :) ale... nie ma takiej możliwości :) Ćwiczyć trzeba, jednak można to robić w najlepszy - na daną chwilę - możliwy sposób. Miewasz czasem takie dni, kiedy przydałby się gotowy scenariusz ćwiczenia? Wiedza co ćwiczyć i jak ćwiczyć jest szalenie ważna. Wiem, że często padają pytania: „Jak mam ćwiczyć? Tego jest tyle... nie wiem za co się zabrać! Co robić po kolei?” Nieważne, czy jesteś samoukiem, czy uczysz się pod okiem nauczyciela, czy jesteś początkujący, czy już dobrze sobie radzisz na instrumencie. Ten sposób jest dla wszystkich. A mowa o fenomenalnych ćwiczeniach progresywnych!

To klucz do rozwoju muzycznej koordynacji ruchowej. Zebrałam dla Ciebie propozycje ćwiczeń, które krok po kroku poprowadzą przez codzienną praktykę gry na skrzypcach. W naszej księgarni Alenuty.pl jest spory wybór nut z ćwiczeniami progresywnymi. Ważne jest bowiem, by stopniowo stawiać na swojej muzycznej drodze coraz trudniejsze zadania. Pamiętaj jednak, że same utwory nie wystarczą. Trzeba znaleźć czas na tzw. „dłubanie” dźwięku, pielęgnowanie połączeń, szlifowanie artykulacji i dodatkowo umiejętnie podnosić sobie poprzeczkę. Na tym polega prawdziwa praca nad techniką gry.

A technika jest przecież kluczowym elementem dla każdego skrzypka. W tym wpisie znajdziesz nuty dla skrzypków na różnych etapach rozwoju. Wybrałam te, dzięki którym wyćwiczysz poszczególne aspekty techniki gry na skrzypcach, począwszy od podstawowych pozycji po sztukę intonacji i artykulacji. W nutach dla średniozaawansowanych instrumentalistów znajdziesz także trudniejsze ćwiczenia pomagające osiągnąć lepszą kontrolę oraz precyzję w grze na skrzypcach.

Ćwiczenia progresywne dla najmłodszych

Dzieci i ćwiczenia techniczne??? Jest to możliwe pod warunkiem, że są podane w odpowiedniej formie. Na początek poznaj Sally O'Reilly - kobietę o niezwykłym darze pedagogicznym. Jej absolwenci zasiadają w najlepszych orkiestrach na całym świecie. I jak sami mówią: „Zaszczytem było uczyć się u tak wybitnego pedagoga”. Dzięki swojej wrażliwości i bacznej obserwacji podopiecznych Sally tworząc pomoce dydaktyczne dotknęła najważniejszych problemów technicznych z jakimi przychodzi zmagać się młodym skrzypkom.

Sally O'Reilly: Fiddle Rhythms - Rhytmic Exercises for the Violin - ćwiczenia rytmiczne na skrzypce

W swojej książce „Fiddle Magic - 180 Technical Exercises for the Violin” zawarła ćwiczenia, dzięki którym uczniowie konfrontują się z najważniejszymi aspektami technicznymi. Stworzyła je w mistrzowski sposób, dzięki czemu ćwiczenia stopniowo rozwijają możliwości manualne młodych adeptów gry na skrzypcach nie zniechęcając ich. Porusza takie aspekty gry jak: wykonywania dokładnych zmian z pierwszej do trzeciej pozycji, niezależności ruchów palców, wzmocnienia lewej ręki przy użyciu „zaniedbanego” czwartego palca. Uwaga! Użycie czwartego palca znalazło się już w pierwszych ćwiczeniach, więc książka przyda się dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia przygody z instrumentem. Ważne jest jednak to, że zawarte w niej materiały dają możliwość „zaopiekowania się” tym najmniej ruchliwym palcem. Wyróżnikiem ćwiczeń jest też to, że mają krótką, przemyślaną formę dzięki czemu dziecko jest w stanie się skupić i precyzyjnie wykonać dane ćwiczenie. Całości dopełnia piękne wydanie z interesującą grafiką, która pobudza wyobraźnię i zachęca do zapoznania się z danym wyzwaniem.

Sally O'Reilly: Fiddle Rhythms - Rhytmic Exercises for the Violin - ćwiczenia rytmiczne na skrzypce

Spójrz również na inną książkę tej samej autorki: „Fiddle Rhythms - Rhytmic Exercises for the Violin”. Tu Sally wprowadza naukę rytmu poprzez sylabizowanie. Zanim dziecko zrozumie rytm matematycznie, uczy się go mówiąc z odpowiednim akcentowaniem. Ćwiczenia są krótkie, a dopasowane do każdego z nich słowa pomagają rozwinąć dokładność rytmiczną. Książka wydana jest w języku angielskim, ale słowa są na tyle proste, że dzieci nie będą miały z nimi problemu. W środku znajdziesz również adnotacje do ćwiczeń pomagające skupić się na wykonaniu konkretnych technik.

Obie pozycje sprowadzamy z Anglii, stąd czas oczekiwania jest wydłużony, jednak warto w tym wypadku być cierpliwym. Książki Sally O'Reilly cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem (pomimo ograniczonej dostępności czasowej) i często wykorzystywane są również w metodzie Suzuki.

Gamy i pasaże jako dobry sposób na polepszenie techniki

Gramy w gamy na skrzypce i fortepian - Ewa Iwan - nuty na skrzypce i fortepian

Podczas budowania techniki, ważne jest, aby skupić się na różnych aspektach gry na skrzypcach, takich jak intonacja, vibrato czy artykulacja. Jednym z najlepszych sposobów na polepszenie techniki jest granie gam i pasaży. To one pozwalają rozwijać precyzję, szybkość, siłę i równowagę w palcach oraz zapewniają prawidłowe ułożenie dłoni. Niestety niejednego młodego skrzypka gra gam może zniechęcić do nauki. I tu z pomocą przychodzą nuty Ewy Iwan “Gramy w gamy”. Znajdziesz w nich cały wachlarz gam oraz utwory o wdzięcznych tytułach, które odczarowują grę gam.

Jest to bardzo ceniona pozycja wśród pedagogów. W czym tkwi jej wyjątkowość? W sposobie nauki grania gamy. Podstawą jest tu piosenka o tematyce bliskiej dziecku. Grając piosenkę uczeń znajduje wskazówki, jak zagrać nową gamę. Przy takim podejściu żadna gama pełna bemoli czy krzyżyków nie będzie już straszna! Piosenkę można zaśpiewać i zagrać. Zaś kolejny krok to wyćwiczenie melodii i zagranie jej z towarzyszeniem fortepianu. Metoda godna uwagi, sprawdzona i co najważniejsze skuteczna!

Koniecznie zajrzyj również na półkę z innymi nutami Ewy Iwan. Szczególnie polecam Ci “Muzyczne podróże” wydane w dwóch częściach. Zawierają utwory o świetnych walorach pedagogicznych i doskonale sprawdzają się w pracy z najmłodszymi skrzypkami.

Ćwiczenia progresywne dla początkujących

Kolejne 2 pozycje to najchętniej kupowane w księgarni ćwiczenia progresywne dla początkujących. Sprawdzą się również u już grających skrzypków.

Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach - Ryszard Goliński

„Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach” Ryszard Goliński to książka - podręcznik w języku polskim z bardzo szczegółowym omówieniem zagadnień technicznych. Ten aspekt wyróżnia ją spośród innych. Bogate doświadczenie autora wyraźnie widać w bardzo dobrych ujęciach problemów i dokładnym ich usystematyzowaniu.

Ponadto stopniowo zapoznaje ucznia z elementami technicznymi gry na skrzypcach, dzięki czemu nie zniechęca początkującego skrzypka, a daje solidne podstawy nauki gry na instrumencie.

Zobacz w księgarni: Ryszard Goliński: Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach

Mackay: Position Changing for Violin - ćwiczenia i melodie na zmiany pozycji na skrzypce

Mackay „Position Changing for Violin” to zbiór atrakcyjnych materiałów pomagających w nauczeniu się i utrwaleniu prawidłowego sposobu zmian pozycji na skrzypcach. Co jest wyjątkowe w tej pozycji? Możliwość praktyki zagadnień technicznych w atrakcyjnych krótkich utworach. Ponadto tam, gdzie wymaga tego ćwiczenie, znalazła się krótka adnotacja od autora na temat danego zagadnienia technicznego. Dzięki zastosowaniu metody przybliżenia tematu na przykładzie oraz dopasowanej do problemu melodii nauka przynosi lepsze efekty i jest mniej żmudna niż powtarzanie wciąż tych samych sekwencji. Doskonale sprawdza się to u niecierpliwych instrumentalistów.

Zobacz w księgarni: Neil Mackay: Position Changing for Violin - ćwiczenia i melodie na zmiany pozycji na skrzypce

Ćwiczenia progresywne dla starszych instrumentalistów

Poniższe trzy propozycje to nuty z ćwiczeniami progresywnymi przeznaczonych dla osób średnio zaawansowanych. Zawarte w nich zadania poruszają najistotniejsze zagadnienia związane z techniką skrzypcową. Zwrócą Twoją uwagę na świadomość procesów zachodzących podczas gry i rozłożą je na części tak aby pokazać w jaki sposób i w jakiej kolejności ćwiczyć poszczególne elementy w codziennej praktyce. Tak oto krok po kroku osiągniesz coraz lepszą technikę! Czy jest jeszcze ktoś, kto wątpi w fenomen ćwiczeń progresywnych podczas budowania techniki skrzypcowej? Jestem pewna, że ten balans między stopniowym zwiększaniem trudności i umiejętnym szlifowaniem szczegółów związanych z techniką to klucz do sukcesu

Sławomir Tomasik: Rozgrzewka skrzypka - wprawki, ćwiczenia i nuty dla skrzypka

Zacznijmy od „Rozgrzewki skrzypka - wprawki, ćwiczenia i nuty dla skrzypka” Sławomira Tomasika. Pozycja z 2020 roku. Jak sam profesor Sławomir Tomasik mówi, aby dobrze wykonać utwór i cieszyć się sprawnością muzyczną długie lata, należy ćwiczyć swoje ręce oraz układać plany ćwiczeniowe dokładnie tak, jak robią to sportowcy i ich trenerzy. W tej książce znajdziesz bogactwo doświadczenia w tym zakresie, którym dzieli się wybitny polski pedagog.

Zobacz w księgarni: Sławomir Tomasik: Rozgrzewka skrzypka - wprawki, ćwiczenia i nuty dla skrzypka

Violin Aerobics (+ audio online) - Jon Vriesacker - 52 tygodniowy program ćwiczeniowy dla skrzypków

„Violin Aerobics” Jon'a Vriesacker'a to pozycja dla osób, które chciałaby codziennej konkretnej dawki ćwiczeń, ale w stylu innym niż klasyka. 365 ćwiczeń! Tak! Tyle jest ćwiczeń w w Aerobics Violin. W środku znajdziesz dokładny program na każdy tydzień. Ćwiczysz przez cały tydzień ten sam materiał, a z każdym kolejnym tygodniem poziom stopniowo się zwiększa. Łącznie 52 tygodnie rozpisanej w świetny sposób praktyki gry na skrzypcach. Na szczęście nie będziesz musiał rozstawać się z tą książką po roku. Grając ćwiczenia we wszystkich tonacjach masz materiał na wiele wiele miesięcy :) Wśród ćwiczeń znajdziesz utwory w stylu pop, rock, bluegrass, irlandzki, jazz, funky i jeszcze kilka innych. Codzienna praktyka z tej książki poprawi Twoją technikę, intonację i artykulacje w bardzo przyjemny sposób. Dodam, że w cenie otrzymasz dostęp do kodów z podkładami online. Inwestycją w ten podręcznik zwróci się już po pierwszych tygodniach używania.

Zobacz w księgarni: Jon Vriesacker: Violin Aerobics - 52 tygodniowy program ćwiczeniowy dla skrzypków

Simon Fischer: Practice - 250 sposobów na ćwiczenia na skrzypce

Simon Fischer „Practice” to nowatorskie spojrzenie na grę na skrzypcach. Oprócz technicznych uwag znajdziesz w tej książce również wiele aspektów muzycznych. Simon Fischer opisuje i wyjaśnia bogactwo technik często w bardzo szczegółowy sposób, również od strony fizycznej. W środku znajduje się istna petarda ćwiczeniowa: ponad 750 muzycznych przykładów. Książka jest pełna pomysłów i informacji, które pomogą Ci w pełni wykorzystać każdą minutę ćwiczeń, a co najważniejsze urozmaicać je.

Zobacz w księgarni: Simon Fischer: Practice - 250 sposobów na ćwiczenia na skrzypce

Ulepszanie precyzji gry na skrzypcach

Znajdź odpowiednie do swoich umiejętności ćwiczenia techniczne i graj je na różne sposoby. Technika gry na skrzypcach to wielowątkowy proces, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Poprzez znajomość podstawowych zasad i regularną praktykę, skrzypkowie są w stanie osiągnąć wysoki poziom gry. Dlatego technika jest jednym z fundamentów gry na skrzypcach. Pozwala przedstawić swoją interpretację i w pełni cieszyć się grą. Systematyczność jest w tym wszystkim najtrudniejsza. 

W codziennych ćwiczeniach gry na skrzypcach możesz pomóc sobie urozmaicając materiał o taki, który sprawi Tobie przy okazji wiele przyjemności. Weź do ręki “Hasanki durowe” Pawła Wójtowicza oraz “20 melodyjnych ćwiczeń w pierwszej pozycji” Eugeniusza Gruenberga. Są to materiały świetnie sprawdzające się w roli "wspomagaczy" rozwój techniki gry u początkujących skrzypków. Dobrze sprawdzą się również jako przypomnienie układów palcowych tworzących zależności interwałowe i tonacyjne. Pamiętaj, grunt to znaleźć odpowiednie materiały i dobry sposób na opanowanie techniki!

20 melodyjnych ćwiczeń w pierwszej pozycji - Eugeniusz Gruenberg, Andrzej Kacprzak Paweł Wójtowicz: Hasanki durowe - nuty na skrzypce

Inne publikacje

I na koniec zwróć proszę uwagę na poniższe propozycje wspomagające pracę nad techniką gry na skrzypach:

Mary Cohen: Technique Takes Off for Violin - 14 ćwiczeń na skrzypce solo

Josephine Trott: Melodious Double-Stops Book 1 (Violin) - zbiór progresywnych ćwiczeń dla średniozaawansowanych skrzypków

Oba tytuły często pojawiają się w koszykach naszych Klientów. A jeśli jesteś zainteresowany innymi nutami z materiałami poprawiającymi technikę gry, zajrzyj w zakładkę skrzypce / nauka gry na skrzypcach. Wybierz odpowiednie nuty i korzystaj 😊 Grunt to znaleźć sposób na swoją grę i odpowiednie dopasowane do swoich potrzeb materiały nutowe.

Pozostaje mi życzyć wytrwałości w codziennej praktyce gry na skrzypcach!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium