Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Egzaminy ABRSM - wszystko, co chcesz wiedzieć

0
Egzaminy ABRSM - wszystko, co chcesz wiedzieć

ABRSM czyli Rada Brytyjskich Królewskich Szkół Muzycznych (The Associated Board of the Royal Schools of Music) to organizacja łącząca najlepsze brytyjskie szkoły i konserwatoria muzyczne. Zajmuje się profesjonalnym kształceniem muzycznym i organizacją egzaminów z muzyki w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, a także popularyzowaniem muzyki. Jest to również uznane wydawnictwo, którego materiały (poza swoją funkcją przygotowania do egzaminów) są nieocenioną inspiracją do odkrywania świetnej muzyki klasycznej i współczesnej na wiele instrumentów.

Po co zdawać egzaminy ABRSM?

Egzaminy ABRSM są uznawane na całym świecie i stanowią ważny punkt odniesienia dla uczniów i nauczycieli muzyki. W wielu krajach są oficjalnym potwierdzeniem poziomu uzyskanego wykształcenia muzycznego. Oprócz tego, że egzaminy ABRSM pozwalają na ocenę poziomu umiejętności muzycznych, są one także często wymagane w szkołach muzycznych i uniwersytetach jako część procesu rekrutacji.

Certyfikat egzaminu w tym systemie to konkretna liczba punktów doliczana w ramach tzw. Europejskiej Ramy Kwalifikacji, a zatem może być przepustką do nauki na uznanych, światowych uczelniach. To także świetny sposób sprawdzenia swojego poziomu w odniesieniu do globalnej społeczności muzyków. Dodajmy, że jest to bardzo obiektywna weryfikacja, ponieważ, jak każdy przystępujący do tego egzaminu, zostaniesz oceniona/y przez niezależnego, certyfikowanego egzaminatora. Nie pomijałabym też faktu, że sam system przygotowania do egzaminów i dopasowane do niego materiały są przygotowywane przez najwyższej klasy pedagogów, więc to po prostu może być super metoda na Twój muzyczny rozwój.

Jakie egzaminy ABRSM możesz zdawać?

ABRSM umożliwia certyfikację w wielu muzycznych dziedzinach, ale w tym artykule skupimy się na tej, którą bez trudu możesz przejść nie przekraczając granic Polski. Podstawowy cykl nauczania i egzaminów dla osób grających na instrumentach oraz kształcących swój głos w systemie ABRSM to Performance Grade. Jest on podzielony na 8 stopni i mówi się, że stopnie 1-5 odpowiadają szkole muzycznej I. stopnia w polskim systemie kształcenia, a stopnie 6-8 - szkole II. stopnia.

Do egzaminów podejść mogą uczniowie grający na właściwie na każdym instrumencie - od fortepianu, poprzez skrzypce, obój, kontrabas aż po harfę. Elementem dodatkowo pozytywnie wyróżniającym ABRSM jest system kształcenia i egzaminów ze śpiewu. Sprawdzić mogą się w nim już najmłodsi i początkujący śpiewacy, jeszcze nie ukierunkowani na śpiew operowy, czy rozrywkowy. Do dyspozycji mają cały komplet materiałów, począwszy od stopnia 1.

Performance Grade skupia się na wykonaniu i interpretacji utworów, natomiast znajomość teorii muzyki sprawdzają egzaminy Music Theory Grades. Warto zaplanować podejście do nich, ponieważ gwarantują dodatkową pulę cennych punktów. Certyfikacja na poziomie 5. Music Theory Grade jest dodatkowo krokiem wymaganym przy podchodzeniu do egzaminów wykonawczych Performance Grades na poziomie 6, 7 i 8.

Jak wyglądają egzaminy ABRSM?

Aby zaoszczędzić sobie stresu lepiej z góry wiedzieć jak będzie wyglądał egzamin, do którego przystąpisz. Teraz więc kilka słów o tym, na co należy być gotowym.

Na wszystkich poziomach Performance Grade masz możliwość przystąpienia do egzaminów w trybie online. Mają one formę recitalu, podczas którego wykonujesz cztery wcześniej wybrane przez siebie utwory. Utwory wybierasz z publikowanych średnio co dwa lata dla każdego poziomu i instrumentu sylabusów. W sylabusie znajdziesz utwory zgrupowane na trzech listach oznaczonych literami A, B i C, a Twoim obowiązkiem jest wybranie i wykonanie po jednym utworze z każdej list oraz czwartego utworu dowolnego. Ten ostatni może być nawet powtórzeniem wcześniej już zagranego, wybór jest całkowicie po Twojej stronie.

Twoje wykonanie powinno zostać zarejestrowane i przekazane do ABRSM. Mówi się, że największą trudność stanowi właśnie konieczność nagrania całości bez przerw. Poczujesz się jak na prawdziwym recitalu, będąc zmuszonym do poradzenia sobie z ewentualnymi pomyłkami, czy zmęczeniem.

Decyzję o wyniku egzaminu otrzymasz zawsze z pisemnym, indywidualnym uzasadnieniem oceny. Taka notatka egzaminatora to bezcenny dodatek - zewnętrzny punkt widzenia, z kilkoma słowami na temat każdego z wykonanych utworów, który pomoże Ci zrozumieć decyzję i zaplanować doskonalenie swojej techniki.

Jeśli chodzi o egzaminy Music Theory Grades, odbywają się one online do poziomu 5. włącznie. Egzamin ma formę listy pytań zamkniętych, dla których musisz wskazać właściwą z podanych odpowiedzi. Możesz wybrać dowolny czas na jego przejście, ale od momentu rozpoczęcia będziesz mieć 3 godziny na zakończenie, włączając w to procedury potwierdzenia Twojej tożsamości i nagrania pomieszczenia, w którym się znajdujesz. ABRSM udostępnia online próbne wersję egzaminów, więc możesz się zmierzyć z poziomem trudności pytań przed prawdziwym sprawdzianem. Znajdziesz je na tej stronie.

Jak przygotować się do egzaminów ABRSM?

Wiesz już jak będzie wyglądał egzamin, ale jak się w ogóle zabrać za naukę i przygotowanie? Pozwól, że podpowiem.

Gdzie się uczyć i zdawać egzamin?

Dobrym rozwiązaniem jest wybór szkoły lub nauczyciela, który jest już zapoznany z tym systemem egzaminacyjnym. Taka osoba pomoże Ci dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem na egzamin i bezboleśnie przejść niego przejść. Będzie też miała dostęp do najbardziej aktualnych informacji i materiałów.

Na stronie polskiego przedstawicielstwa ABRSM znajdziesz listę rekomendowanych placówek w wybranych województwach. Część z nich prowadzi również zajęcia online, więc możesz skorzystać z ich oferty niezależnie od miejsca zamieszkania.

Jakie potrzebujesz materiały?

Podstawą jest zapoznanie się z aktualnym sylabusem, czyli publikacją zbierającą wymagania, w tym konkretną listę utworów egzaminacyjnych, dla wybranego instrumentu i stopnia. Odpowiedni dla siebie i aktualny na dany rok sylabus znajdziesz do pobrania na oficjalnej stronie Rady.

Dla każdego rodzaju i poziomu egzaminu ABRSM przygotowało również swoje wydawnictwa. W podręcznikach z oznaczeniem “Exam Pieces” znajdziesz utwory, których wykonanie jest wymagane podczas egzaminów Performance Grade. Zwróć uwagę, aby wybrać zestaw aktualny na dany rok. Wydawnictwo przychodzi również z pomocą przygotowującym się do zdawania teorii (Music Theory Grades). Seria “Discovering Music Theory” wyjaśnia zagadnienia z poszczególnych poziomów oraz pomaga je utrwalić poprzez rozwiązywanie ćwiczeń.

Jak wykorzystać materiały ABRSM w nauce gry i śpiewu?

Wydawnictwo ABRSM jest cenione nie tylko wśród uczniów i nauczycieli realizujących edukację w tym systemie, są to bowiem materiały przygotowane na bardzo wysokim poziomie i estetycznie wydane. Przez to, że lista utworów egzaminacyjnych dla Performance Grade zmienia się cyklicznie, korzystając nawet z publikacji przygotowanych dla minionych lat, masz możliwość poznania ciekawego muzycznie repertuaru od klasyki do współczesności.

ABRSM wydaje przy tym nie tylko zestawy utworów egzaminacyjnych, ale i zbiory ćwiczeń, podręczniki i przekrojowe kolekcje nut będące świetną inspiracją repertuarową dla muzyków i wokalistów każdego poziomu.

Poniżej kilka serii wydawniczych, na które chciałabym zwrócić Twoją szczególną uwagę:

Time Pieces For Flute 2

Time Pieces

Wśród publikacji z tej serii znajdziesz zbiory nut na saksofon, puzon, trąbkę, altówkę, obój, wiolonczelę, klarnet, fagot, kontrabas, flet poprzeczny, flet prosty, gitarę i waltornię. Aż 13 instrumentów, a dla każdego z nich wybór utworów z historycznych sylabusów egzaminacyjnych ABRSM uporządkowany chronologicznie według daty powstania. Przeciekawa muzyczna podróż w czasie.

Party time - 18 party pieces for violin and piano

Party Time

Perełka dla najmłodszych autorstwa Alana Bullarda. Krótkie, ale niebanalne utwory ze sprytnie ukrytymi problemami technicznymi, a do tego wesołe komiksowe ilustracje - gwarancja ćwiczenia, które będzie sprawiać dużo frajdy. W serii pojawiły się wydania nut na fortepian, klarnet, trąbkę czy skrzypce. Rozejrzyj się za swoim instrumentem.

Joining the Dots Singing - ćwiczenia i utwory do nauki śpiewania z nut a vista

Joining the Dots

Nieoceniona pomoc w nauce gry i śpiewu a vista. Pod tą nazwą wyszukasz ćwiczenia i utwory dla wokalistów oraz na fortepian, skrzypce i gitarę. Te wydania szczególnie chwalą sobie osoby pracujące z chórzystami, ale budowanie pewności siebie w czytaniu nut jest przecież ważnym aspektem rozwoju każdego muzyka i instrumentalisty.

Piano Star Duets - 26 duetów fortepianowych

Piano Star

Seria przeznaczona dla młodych pianistów z intencją wspierania ich w rozwoju od samego początku i na różnych polach. Znajdziesz tutaj publikacje skupione wokół ćwiczeń technicznych, gry w duecie, teorii i zbiory utworów na pierwsze trzy poziomy muzycznego wtajemniczenia. Książki są kolorowe, a nuty odpowiednio powiększone, więc korzystanie z nich jest dla najmłodszych po prostu bardzo przyjemne.

Violin Star 1 - szkoła gry na skrzypcach

Violin Star

Radosna oprawa graficzna to również cecha charakterystyczna tej serii dla młodych adeptów gry na skrzypcach. Wydano w niej Violin Star Theory - książkę z ćwiczeniami, utworkami, zagadkami, grą i naklejkami - oraz trzy zbiory utworów autorstwa Edwarda Huws Jonesa dla trzech pierwszych poziomów nauki. Do tych drugich załączona jest każdorazowo płyta CD. Akompaniament fortepianowy i skrzypcowy dostępny jest jako dodatkowa publikacja.

Mam wrażenie, że powyższe to tylko przedsmak tego, co możecie znaleźć w pełnej ofercie wydawnictwa. Nie wspomniałam w ogóle jeszcze o świetnych seriach dla wokalistów, czy wyselekcjonowanych zbiorach utworów klasycznych “Core Classics”. Jeśli przyda Ci się porada w wyborze czegoś dla siebie z oferty ABRSM - pisz, chętnie pomożemy.

Powodzenia w nauce i na egzaminach!

Za pomoc w przygotowaniu artykułu serdecznie dziękuję panu Mateuszowi Słojewskiemu - Przedstawicielowi ABRSM w Polsce (ABRSM Representative for Poland).

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium