Spotkanie w ramach Dnia Edukacji Muzycznej w Państwowej Szkole Muzycznej nr 1 w Warszawie przy ul. Miodowej zorganizowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne było dobrym i bardzo pozytywnym doświadczeniem dla wielu nauczycieli szkół muzycznych. Skąd taki wniosek? Z rozmów z uczestnikami. Dzień Edukacji Muzycznej zgromadził bowiem ponad setkę nauczycieli z całej Polski.
W programie znalazły się seminaria i lekcje pokazowe dotyczące nauczania gry na instrumentach solowych i prowadzenia zespołów kameralnych. Nauczyciele mogli wysłuchać autorytetów muzycznych w dziedzinie nauki gry na skrzypcach, wiolonczeli, klarnecie, fortepianie oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Państwowej Szkoły Muzycznej nr 1 w Warszawie. Jednym z ważnych tematów podjętych podczas tegorocznej edycji Dnia Edukacji Muzycznej była praktyka prowadzenia zajęć z kameralistyki.
Wielu nauczycieli przyjechało na spotkanie w poszukiwaniu pomysłów na ciekawe i twórcze prowadzenie tych zajęć. Niejeden szukał także sposobów motywowania dzieci i młodzieży do wspólnego grania. Na Miodowej znaleźli nie tylko inspirację, ale również nuty na instrumenty solowe w łatwym i trudniejszym opracowaniu oraz nuty na zespoły kameralne wspomagające ich codzienną pracę.
PWM zaprezentowało w sposób praktyczny podczas lekcji pokazowych najnowsze wydawnictwa na klarnet, fortepian czy skrzypce. Są to opracowania na duety fortepianowe i zespoły kameralne o różnym składzie: Witaj Reksio! Nuty na dwa fortepiany, Children's Songs From Europe, Duetowe co nie co, Zbiór utworów na dwoje skrzypiec i fortepian, Małe ABC na wiolonczelę, Zagrajmy razem na trzy klarnety.
Merytoryka spotkania była na wysokim poziomie podobnie jak cała organizacja. Każdy uczestnik - poza sporą dawką wiedzy - otrzymał komplet materiałów zawierających nowości wydawnicze, propozycje opracowań nutowych na zespoły kameralne oraz miłe niespodzianki z muzycznym akcentem. Nikt nie był głodny, ponieważ wszystkich poczęstowano obiadem. Podsumowaniem i bardzo efektownym zakończeniem Dnia Edukacji Muzycznej był koncert uczniowski z finałowym Walcem Barbary z Nocy i dni, który otrzymał owacje na stojąco i był grany powtórnie przez orkiestrę.
Słuchając rozmów nauczycieli i sama w nich uczestnicząc (choćby przy wręczaniu certyfikatów uczestnictwa) wiem, że wielu z nich wychodziło po ośmiu godzinach spędzonych na Miodowej zadowolonych i co ważniejsze bogatszych o wiedzę i nowe pomysły do codziennej pracy z dziećmi.
A we mnie został dreszczyk wewnętrznego wzruszenia, które ogarnia mnie przy słuchaniu muzyki wykonywanej na żywo oraz kiedy dzieją się rzeczy mocno pozytywne, ciekawe i wartościowe.
Muzyka zapisana w nutach to przedziwny język. Tak wielobarwny, ekspresyjny.
- poradnik Alenuty (15)
- bestsellery (26)
- prezenty muzyczne (21)
- nuty od święta (14)
- nauka gry (46)
- edukacja muzyczna (37)
- muzyka filmowa (21)
- piosenki z bajek (11)
- muzyka klasyczna (12)
- jazz w nutach (5)
- Klienci recenzują (2)
- książki dla dzieci (16)
- wywiady (9)
- ukulele
- skrzypce
- wakacje
- kolędy
- walentynki
- Wielki Post
- patriotyczne
- wiosna
- fortepian
- chór
- wiolonczela
- saksofon
- trąbka
- śpiewnik
- keyboard
- gitara
- akordeon
- flet
- organy
- głos / wokal
- kontrabas
- podręczniki
- zespół
- klarnet
- harfa
- puzon
- altówka
- waltornia
- okaryna
- ksylofon
- wibrafon
- perkusja
- książka
- rytmika
- muzyka