Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! Wysyłamy za DARMO od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Dzień Edukacji Muzycznej - subiektywna relacja księgarza

0
Dzień Edukacji Muzycznej - subiektywna relacja księgarza

Spotkanie w ramach Dnia Edukacji Muzycznej w Państwowej Szkole Muzycznej nr 1 w Warszawie przy ul. Miodowej zorganizowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne było dobrym i bardzo pozytywnym doświadczeniem dla wielu nauczycieli szkół muzycznych. Skąd taki wniosek? Z rozmów z uczestnikami. Dzień Edukacji Muzycznej zgromadził bowiem ponad setkę nauczycieli z całej Polski.

W programie znalazły się seminaria i lekcje pokazowe dotyczące nauczania gry na instrumentach solowych i prowadzenia zespołów kameralnych. Nauczyciele mogli wysłuchać autorytetów muzycznych w dziedzinie nauki gry na skrzypcach, wiolonczeli, klarnecie, fortepianie oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Państwowej Szkoły Muzycznej nr 1 w Warszawie. Jednym z ważnych tematów podjętych podczas tegorocznej edycji Dnia Edukacji Muzycznej była praktyka prowadzenia zajęć z kameralistyki.

Wielu nauczycieli przyjechało na spotkanie w poszukiwaniu pomysłów na ciekawe i twórcze prowadzenie tych zajęć. Niejeden szukał także sposobów motywowania dzieci i młodzieży do wspólnego grania. Na Miodowej znaleźli nie tylko inspirację, ale również nuty na instrumenty solowe w łatwym i trudniejszym opracowaniu oraz nuty na zespoły kameralne wspomagające ich codzienną pracę.

PWM zaprezentowało w sposób praktyczny podczas lekcji pokazowych najnowsze wydawnictwa na klarnet, fortepian czy skrzypce. Są to opracowania na duety fortepianowe i zespoły kameralne o różnym składzie: Witaj Reksio! Nuty na dwa fortepiany, Children's Songs From Europe, Duetowe co nie co, Zbiór utworów na dwoje skrzypiec i fortepian, Małe ABC na wiolonczelę, Zagrajmy razem na trzy klarnety.

Małe ABC na wiolonczelęWitaj reksio na dwa fortepiany Zagrajmy razem na trzy klarnety

Merytoryka spotkania była na wysokim poziomie podobnie jak cała organizacja. Każdy uczestnik - poza sporą dawką wiedzy - otrzymał komplet materiałów zawierających nowości wydawnicze, propozycje opracowań nutowych na zespoły kameralne oraz miłe niespodzianki z muzycznym akcentem. Nikt nie był głodny, ponieważ wszystkich poczęstowano obiadem. Podsumowaniem i bardzo efektownym zakończeniem Dnia Edukacji Muzycznej był koncert uczniowski z finałowym Walcem Barbary z Nocy i dni, który otrzymał owacje na stojąco i był grany powtórnie przez orkiestrę.

Słuchając rozmów nauczycieli i sama w nich uczestnicząc (choćby przy wręczaniu certyfikatów uczestnictwa) wiem, że wielu z nich wychodziło po ośmiu godzinach spędzonych na Miodowej zadowolonych i co ważniejsze bogatszych o wiedzę i nowe pomysły do codziennej pracy z dziećmi.

A we mnie został dreszczyk wewnętrznego wzruszenia, które ogarnia mnie przy słuchaniu muzyki wykonywanej na żywo oraz kiedy dzieją się rzeczy mocno pozytywne, ciekawe i wartościowe.

Muzyka zapisana w nutach to przedziwny język. Tak wielobarwny, ekspresyjny.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium