Etiudy, czyli technika poprzedza sztukę
Biegłość i równość palców leży u podstaw kunsztu pianistycznego. Stąd tak istotne jest codzienne studiowanie materiału zwiększającego sprawność palców. I tu z pomocą przychodzą etiudy, które są wręcz niezastąpionym narzędziem. To dzięki nim doskonalenie techniki przebiega szybciej i sprawniej.
„Sztuka pianistyczna zaczyna się od momentu, w którym problemy techniczne znalazły swoje rozwiązanie, a wyrafinowana technika jest w stanie sprostać twórczym zamierzeniom wykonawcy” pisze Gyorgy Sandor w swojej książce „O grze na fortepianie. Gest, dźwięk i wyraz”
Etiuda jako forma pojawia się w literaturze fortepianowej dopiero w początkach XIX wieku. Miało to związek z rozwojem fortepianu. W tamtym czasie zaczął on coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu i powoli usuwać klawesyn na dalszy plan. Technika gry na tym instrumencie różniła się od techniki gry na klawesynie, dlatego potrzebne były utwory, które mogłyby pomóc w opanowaniu wszelkich problemów technicznych.
I tak do dziś najważniejszym zadaniem ćwiczenia etiud jest doprowadzenie do sprawnego wykonywania na instrumencie mniejszych lub większych struktur dźwiękowych. Sprawność ta docelowo zostaje wykorzystana przez instrumentalistę podczas prezentowania utworów. Etiudy zmierzają do poznania i utrwalenia elementów techniki pianistycznej, a tym samym ograniczenie problematyki muzycznej, którą pianiści napotykają później w utworach. Forma ta niewątpliwie uderza swoją praktycznością.
Jakie etiudy wybrać?
Mając na celu wzbogacenie repertuaru młodych pianistów wybrałam etiudy, które w pełni zasługują na włączenie do codziennego programu ćwiczenia gry na instrumencie. Charakteryzują je szerokie walory rozwijające i kształtujące technikę gry na fortepianie. Uwzględniłam dostosowanie poszczególnych etiud do użytku szkół muzycznych pod kątem stopnia trudności oraz problemów technicznych. I tak niniejsze nuty to zbiór etiud o łatwym oraz średnio zaawansowanym stopniu trudności przeznaczony dla uczniów I jak i II stopnia. Poniższe zbiory zawierają etiudy o różnorodnych zagadnieniach technicznych, umożliwiające rozwijanie samodzielności każdej ręki i stopniowe opanowanie techniki gry na fortepianie.
Najważniejsze problemy, które poruszają wybrane przeze mnie etiudy:
- ruch figuracyjny, melodyczny lub harmoniczny,
- doskonalenie gry w szybkich tempach,
- skoki interwałowe,
- kombinacja różnych rytmów,
- różne rodzaje artykulacji,
- gra dwudźwiękami i akordami,
- samodzielność techniczna obu rąk.
Etiudy na fortepian, które polecamy w Alenuty.pl
Heller, Loeschhorn, Burgmuller, Czerny, Schytte, Beyer, Lemonine to nazwiska dobrze znane uczniom - tu zapewne Was nie zaskoczyłam... Po tylu latach etiudy tych kompozytorów nadal plasują się w czołówce etiud wybieranych przez pedagogów. Są to etiudy typowo dydaktyczne, na których wychowały się i w dalszym ciągu wychowują pokolenia pianistów. Ćwiczenie i praca nad ich doskonaleniem wzmacnia siłę palców i kondycję pianistyczną. Owe etiudy znajdziecie w poniższych pozycjach.
100 etiud w jednym miejscu
Jeśli zależy Tobie na zbiorze z mnóstwem etiud o zróżnicowanym stopniu trudności to polecam pozycję "Pianissimo: The Great Book of Studies". To istna skarbnica, bowiem w środku znajdziesz aż 100 pozycji. Jeśli jesteś czytelniku nauczycielem - z powodzeniem wykorzystasz ten zbiór na lekcji z uczniem, a jeśli sam jesteś adeptem fortepianu - to pozycja, która z pewnością zadowoli Cię na długo.
Zobacz w księgarni: Pianissimo: The Great Book of Studies
Niezwykłe etiudy inspirowane miesiącami czyli 24 Etiudy w 24 tonacjach
Kolejną wyróżnioną przeze mnie pozycją będzie "Original Piano Solo - Circles" The Phillip Keveren Series. Etiudy te pozwalają doświadczyć 12 tonacji durowych oraz 12 mollowych. Ten doskonały pomysł to dzieło współczesnego kompozytora Phillip'a Keveren'a z Kalifornii. Etiudy są uzupełnione o piękne opisy, przybliżające charakter kompozycji. Problematyka o jaką zahaczają jest niezwykle różnorodna. Z pewnością jest to doskonałe uzupełnienie standardowego etiudowego repertuaru ucznia szkoły muzycznej, ale i nie tylko.
Zobacz w księgarni: Original Piano Solo - Circles
Etiudy, a jednak utwory
Chciałabym jeszcze zwrócić Waszą uwagę na Etiudy op.100 Johanna Friedrich'a Burgmuller'a. Są to etiudy - utwory. Charakterystyczne, wpadające w ucho, dotykające różnorodnej problematyki pianistycznej. Każda z etiud jest zatytułowana, co pozwala wejście w utwór. Proponuje je przede wszystkich tym, których odstrasza monotonna, typowo etiudowa faktura. Z tymi etiudami ćwiczenie techniki będzie dodatkowo słuchowym doznaniem.
Zobacz w księgarni: Burgmuller: Etiudy op. 100
Łatwe etiudy dla młodych pianistów
Zobacz w księgarni:
- 25 łatwych etiud na fortepian
- Etiudy dziecięce na fortepian
- Etiudy dla początkujących
- Etiudy na fortepian cz. 1
Nowość dla dzieci
Zobacz w księgarni:
Etiudy dla średnio zaawansowanych pianistów
Zobacz w księgarni:
Inne zbiory etiud na fortepian znajdziesz na naszej stronie w kategorii Podręczniki szkolne > gamy, pasaże, etiudy.
Jeśli natomiast interesują Cię etiudy na inne niż fortepian instrumenty, zerknij koniecznie na stronę Najlepsze etiudy na (prawie) wszystkie instrumenty.
Z satysfakcją polecam te etiudy Waszej uwadze.