Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata! DARMOWA dostawa już od 299 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

Co w edukacji muzycznej piszczy czyli pierwsze wrażenia z Dnia Edukacji Muzycznej 2016

0
Co w edukacji muzycznej piszczy czyli pierwsze wrażenia z Dnia Edukacji Muzycznej 2016

Pomysł bardzo dobry, przede wszystkim dlatego, że brakuje bliskiego spotkania z praktyką nauczania gry na instrumencie. Nauczyciele mają mało okazji do samokształcenia i doskonalenia w nauczaniu gry na instrumencie. Bazują często na starych metodach i przykładach, a świat wokół, dzieci, rzeczywistość szkolna, zmienia się nieustannie. Już podczas zeszłego Dnia Edukacji Muzycznej w Warszawie wielu nauczycieli wyrażało swoje zadowolenie z możliwości uczestniczenia w lekcjach otwartych.

Tym razem organizator czyli PWM zwiększył liczbę paneli z 16 do 22, kładąc jeszcze większy nacisk na spotkanie z praktykami nauczania gry na saksofonie, kontrabasie, skrzypcach, wiolonczeli, fortepianie, flecie, klarnecie. Zorganizowane zostały również specjalne warsztaty dla dyrygentów chórów. Wszystkie zajęcia oparte zostały o wydane przez PWM (lub będące w zapowiedziach) zbiory nutowe o dużym walorze edukacyjnym i szkoły gry. W ten sposób nauczyciele mogli nie tylko uczestniczyć w praktycznych zajęciach, ale zyskać materiał nutowy do pracy z uczniami. Spotkania podczas lekcji otwartych czy też lekcji pokazowych pozwoliły zetknąć się z praktycznymi rozwiązaniami problemów, które pojawiają się podczas zajęć w szkole. A jeżeli spotkanie prowadziła osoba będąca autorem świeżo wydanego i przełomowego na polskim rynku podręcznika do nauki gry na kontrabasie czy praktycy skutecznych metod pracy saksofonisty i pedagoga Jean Marie Londeix, to wartość takich zajęć wzrosła niepomiernie.

Zagrajmy na saksofonie Szkoła na kontrabas - Frankowski Miniatury na skrzypce - Wójtowicz Koncert dla małych rąk - Rybicki Zbiór tańców na wiolonczelę

Nie sposób było uczestniczyć we wszystkich przygotowanych zajęciach. Zresztą nie taki jest zamysł organizacyjny. Są lekcje pokazowe dla nauczycieli określonego instrumentu i są wspólne wykłady, które dotyczą - jak choćby w tym roku - prowadzenia orkiestry szkolnej (kameralistyki) czy improwizacji i aranżacji. Największą popularnością cieszą się zajęcia poświęcone nauczaniu gry na fortepianie oraz skrzypcach, głównie z uwagi na popularność tych instrumentów w szkole. Podczas tegorocznej edycji dzięki nowym podręcznikom na saksofon i kontrabas również te zajęcia wzbudziły spore, jak na takie niszowe instrumenty, zainteresowanie.

Wykładowcy i prelegenci prowadzący zajęcia to doświadczeni pedagodzy, pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem uczą elastycznego podejścia do ucznia, zachęcają do poszukiwania właściwej metody pracy z danym dzieckiem, aby zwiększyć efektywność pracy, pozytywnie zmotywować dziecko i tym samym pomóc rozwinąć telent. Pokazują na co zwracać szczególną uwagę na początkowym etapie nauki, jak praktycznie rozwiązywać pojawiające się problemy. Przy czym są to często ludzie otwarci na rozmowę, ciekawi doświadczeń innych, zachęcający do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie.

Wydarzeniem kończącym, a może lepiej powiedzieć, wieńczącym tegoroczny Dzień Edukacji Muzycznej był godzinny koncert w wykonaniu orkiestry szkolnej Państwowych Szkół Muzycznych im. Karłowicza w Krakowie czyli Młodej Krakowskiej Filharmonii. W sali kameralnej szkoły zagrano utwory muzyki filmowej Kilara, Lorenza, pieśni Karłowicza i Chopina w opracowaniu Tomasza Chmiela oraz, na zakończenie, Mazur z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszko. Gdy wybrzmiała ostatnia nuta młodzi muzycy wraz z dyrygentem Tomaszem Chmielem zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami i gratulacjami.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium