Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Weź kod DOSILASOL na DARMOWĄ dostawę już od 99 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

8 najciekawszych śpiewników dla dzieci

0
8 najciekawszych śpiewników dla dzieci

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego powstało tyle piosenek dla dzieci?

Melodie tworzone do dziecięcych wierszyków, skoczne, barwne, pełne energii. Z prostą linią melodyczną, aby dziecięce struny głosowe były w stanie poradzić sobie z dźwiękami. Piosenka potrafi zaspokoić wiele dziecięcych potrzeb. Rytm i melodia oraz słowa bliskie światu dziecka, opisujące jego przeżycia, osoby mu bliskie to cała tajemnica piosenki.

Od najmłodszych lat dzieci nucą, mruczą, śpiewają. Wystarczy umiejętnie to podchwycić, znaleźć piosenkę na wszystko i zaczarować dziecko muzyką. Piosenka pomaga zrozumieć świat, ubarwia go, w naturalny i przyjemny sposób wyjaśnia działanie rzeczy, a do tego służy integracji z grupą, społecznemu zdrowemu funkcjonowaniu dziecka.

Dziś pokusiłam się o przegląd kilku najciekawszych śpiewników dziecięcych. Kierowałam się trzema kryteriami: zawartość muzyczna czyli prosty zapis nutowy piosenki, płyta CD, stosunek zawartości (ilości piosenek) do ceny śpiewnika. Nie była mi też obojętna ciekawa szata graficzna. Mam nadzieję, że pomoże to w uzupełnieniu warsztatu nauczycielskiego czy biblioteczki rodzica o ciekawe i wartościowe muzyczne książki.

Na dobry początek coś dla najmłodszych dzieci czyli kolorowe, piękne ilustracje, twarda oprawa, proste piosenki i prosta linia melodyczna z akordami gitarowymi to główne zalety tych dwóch wydawnictw. Moje pierwsze piosenki wydane przez Papilon w serii Centrum Edukacji Dziecięcej oraz Piosenki naszego dzieciństwa wydawnictwa Martel - bo o nich mowa - to śpiewniki niezwykle barwne, doskonałe na prezent muzyczny dla najmłodszych. Dołączona do każdego z nich płyta CD z wykonaniami poszczególnych piosenek pomaga opanować melodie, tym którzy nie umieją grać na fortepianie. Oba wydawnictwa są pomocne także w początkowym okresie nauki gry na pianinie - melodie znane dziecku do spółki z prostym zapisem nutowym na pewno zachęcą do ćwiczenia i poznawania świata dźwięków.


Nutki dla malutkich to śpiewnik zawierający sporo, bo ponad 40 prostych melodii znanych z dziecięcych zabaw i zaśpiewek. Nie jest tak barwny jak dwa poprzednie wydawnictwa i nie zawiera płyty CD z wykonaniami utworów, jednak polecałabym go nauczycielom muzyki i rytmiki. Śpiewnik zawiera prosty zapis nutowy, który pozwala wygrać melodię oraz słowa (po kilka zwrotek) do każdej piosenki. nauczycielowi muzyki przecież nic więcej nie trzeba :)

Wartym uwagi jest wydany niedawno śpiewnik dla dzieci Miała baba koguta 25 piosenek dla najmłodszych dzieci, zapis nutowy, chwyty gitarowe i piękna oprawa graficzna oraz bindowany a nie klejony grzbiet książki to główne wyróżniki śpiewnika.
 

Bardzo popularny śpiewnik wydany przez wydawnictwo Pani Twardowska zawierający piosenki opracowane przez wybitnego kompozytora utworów dziecięcych Barbarę Kolago to zbiór Piosenki do walizek i plecaków:
 

Ciekawostką dla osób, które chciałyby śpiewać i grać piosenki z bajek Disneya jest śpiewnik Disney Solos for Kids. Wydane w trzech częściach piosenki są dobrze opracowane muzycznie. Zawierają nuty na fortepian oraz nuty na głos wraz ze słowami. Do każdej części dołączona jest płyta CD z nagraniami występów młodych solistów oraz z akompaniamentem fortepianowym do ćwiczeń.

 

 

Ostatnie dwie propozycje to śpiewnik z piosenkami na cztery pory roku opracowanych przez Janinę Garścię i Karola Kozłowskiego pt. Pory roku oraz pokaźny zbiór piosenek dziecięcych wydanych pod wesołym tytułem Co babcia i dziadek śpiewali kiedy byli mali. Oba śpiewniki wyposażone zostały w nuty na głos i nuty na fortepian, teksty do poszczególnych piosenek i akordy. Dlatego mogą stanowić niezastąpioną pomoc w zajęciach muzycznych orz w domowym muzykowaniu nawet z malutkimi dziećmi.
 Co babcia i dziadek śpiewali

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium