Alenuty.pl księgarnia muzyczna
do kasy Wartość koszyka: 0,00 zł
Sprowadzamy nuty z całego świata i wysyłamy za darmo od 199 zł!
ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Facebook ikona i link do profilu Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Instagramikona i link do kanału Księgarni muzycznej Alenuty.pl na Youtube

Blog

4 najpopularniejsze szkoły gry na akordeonie dla początkujących

1

Jak nauczyć się grać na akordeonie?

Wśród naszych Klientów szerokie grono stanowią akordeoniści. Bardzo często są to osoby, które zarzuciły grę w młodości i teraz po latach wracają, aby zrealizować swoje dawne pasje. Jest to fantastyczna motywacja do nauki! Niejednokrotnie otrzymujemy pytania z prośbą o polecenie szkoły gry na akordeonie, która pomoże wrócić do muzykowania na tym instrumencie. Pytający piszą, że zależy im na podręczniku z jak największą ilością utworów, aby poznaną teorię mogli od razu ćwiczyć przez wygrywanie znanych melodii.

Dlatego w pierwszej kolejności polecamy Wam dwie szkoły gry napisane przez polskich autorów i bazujące w dużej mierze na popularnych melodiach ludowych jako materiale ćwiczeniowym.

Szkoła na akordeon Niemira składa się z trzech części i w każdej poruszane są zagadnienia z teorii muzyki i gry na akordeonie. Pierwszy zeszyt zawiera wstępne ćwiczenia dla prawej, lewej i obu rąk, co pozwala od początku nauki pracować nad koordynacją rąk. Autor poświęca również uwagę zagadnieniom akompaniamentu basowo-akordowego oraz wprowadza ćwiczenia dotyczące grania gam.

Mieczysław Niemira Szkoła na akordeon część 1 Mieczysław Niemira Szkoła na akordeon część 2 Mieczysław Niemira Szkoła na akordeon część 2

Zobacz w księgarni: Mieczysław Niemira - Szkoła na akordeon

W kolejnych dwóch częściach zagadnienia teoretyczne są stopniowo rozwijane i wspierane przez kolejne ćwiczenia o wyższym stopniu trudności. Ważnym elementem szkoły jest dobra proporcja teorii do praktycznych ćwiczeń oraz pokazywanie poszczególnych zagadnień na konkretnych utworach zaczerpniętych często z popularnych melodii ludowych. Podręcznik nadaje się jak najbardziej do samodzielnej pracy. Uzupełnieniem dla podręcznika mogą być dwa zeszyty z najpiękniejszymi etiudami i utworami na akordeon w opracowaniu autora szkoły Mieczysława Niemiry.

Mieczysław Niemira Najpiękniejsze etiudy na akordeon Mieczysław Niemira Najpiękniejsze etiudy na akordeon część 1 i część 2

Zobacz w księgarni: Mieczysław Niemira - Najpiękniejsze etiudy i utwory na akordeon

Szkoła na akordeon autorstwa Marka i Stanisława Wiśniewskich opracowana została w 3 zeszytach zgodnie z zasadą stopniowania trudności. W tym podręczniku zagadnienia teoretyczne ograniczone są do niezbędnego minimum.

Marek i Stanisław Wiśniewscy - Szkoła gry na akordeonie część 1 Marek i Stanisław Wiśniewscy - Szkoła gry na akordeonie część 2 Marek i Stanisław Wiśniewscy - Szkoła gry na akordeonie część 3

Zobacz w księgarni: Marek i Stanisław Wiśniewscy Szkoła gry na akordeonie

Autorzy skupiają się przede wszystkim na przepracowaniu teorii na przykładach popularnych melodii ludowych i biesiadnych. Dlatego podręcznik może wymagać wsparcia nauczyciela w kwestii wyjaśnienia zagadnień teoretycznych. Teoria prezentowana jest w czytelny sposób, często za pomocą obrazków czy diagramów obrazkowych. Książka posiada również rozrysowane aplikatury różnego rodzaju akordeonów, co może być sporym ułatwieniem dla początkujących akordeonistów.

Podręcznikiem, z którego najczęściej korzystają nauczyciele w szkołach muzycznych to Szkoła na akordeon autorstwa Witolda Kulpowicz - kompozytora i pedagoga tego instrumentu. Jest to najpopularniejsza szkoła obszernie traktująca teoretyczne zagadnienia gry na akordeonie.

Szkoła gry na akordeonie - Witold Kulpowicz

Zobacz w księgarni: Witold Kulpowicz - Szkoła gry na akordeonie

Za materiał ćwiczeniowy służą tu przede wszystkich etiudy Kulpowicza, Czernego czy utwory z muzyki klasycznej, mniej jest melodii popularnych. Książka bardzo dobrze sprawdza się w pracy z nauczycielem. Uzupełnieniem są wydane osobno gamy, pasaże i etiudy.

Ostatnim podręcznikiem na który chcemy zwrócić Waszą uwagę jest szkoła anglojęzyczna autorstwa ojca i syna Luciena i Richarda Galliano. Jest to bardzo dobry wybór dla osób początkujących - również dzieci. Przedstawia autorską metodykę nauki gry na akordeonie. Wprowadza nowe melodie, także z tych popularnych znanych również w Polsce. Dodatkowym atutem podręcznika Complete Accordion Method jest dostęp online do materiałów muzycznych, takich jak ścieżki dźwiękowe, przykłady do ćwiczeń. Polecamy zarówno do samodzielnej pracy jak i pracy z nauczycielem.

Galliano: Complete Accordion Method

Zobacz w księgarni: Lucien i Richard Galliano - Complete Accordion Method

Warto wspomnieć jeszcze o dwóch pozycjach podręcznikowych przygotowanych specjalnie na akordeon guzikowy. Pierwszą z nich - Szkoła gry na akordeonie guzikowym Witolda Kulpowicza - polecamy wszystkim miłośnikom tego rodzaju akordeonu. Odpowiednia proporcja teorii do praktycznych ćwiczeń oraz rzetelność w opracowaniu poszczególnych zagadnień sprawiają, że książka jest podręcznikiem ponadczasowym.

Druga książka - Podróże z akordeonem - dedykowana jest najmłodszym akordeonistom i ułożona z myślą, aby w ciekawy sposób, poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i melodie wprowadzić ich w świat akordeonu. Dodatkowo zawiera aplikaturę akordeonu guzikowego.

Zobacz w księgarni:
Witold Kulpowicz - Szkoła gry na akordeonie guzikowym
Dariusz Kownacki, Olga Strelć - Podróże z akordeonem

 

Komentarze do wpisu (1)

13 września 2023

Podręcznik Niemiry oraz Kulpowicza jest przeznaczony stricto dla klasycznych szkół muzycznych I stopnia, natomiast Wiśniewskich jest idealnym dla szkół muzyki rozrywkowej.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium