Kategorie wpisów
Newsletter
Napiszemy do Ciebie o nowościach w nutach i książkach muzycznych.

Jedna kobieta i ponad 700 melodii dla dzieci - opowieść prawdziwa

0
Jedna kobieta i ponad 700 melodii dla dzieci - opowieść prawdziwa

Dzień Kobiet jest dobrym dniem na stwierdzenie, że muzyka kobietą stoi. Dlaczego? Nie będę daleko szukać odpowiedzi. Podchodzę do półki z nutami na fortepian dla dzici, a tam co drugie nuty są autorstwa Janiny Garści. Początki gry na fortepianie należą właśnie do tej kobiety, która pracując przez 50 lat w różnych szkołach muzycznych napisała około 700 utworów dla dzieci! A pisanie dla dzieci wcale nie jest takie proste. Ilu kompozytorów polskich napisało utwory dla dzieci? Oj niewielu - patrząc choćby po tym czyje utwory wygrywają maluchy w pierwszych latach nauki w szkole. Pisanie melodii, które pomogą uczyć się języka muzyki, będą stopniowo wprowadzały dziecko w poszczególne coraz trudniejsze pojęcia i terminy muzyczne, a jednocześnie pozwolą na kształtowanie wyobraźni muzycznej to nie lada wyzwanie. Wie to każdy kto uczy gry na instrumencie. Janina Garścia podołała wyzwaniu o czym najdobitniej świadczy dorobek życia, który mimo iż ona nie żyje już od 14 lat nadal trwa i owocuje kolejnymi pokoleniami muzyków, pianistów.

Dlatego w Dzień Kobiet zwracam szczególną uwagę na postać Janiny Garści. Za kilka dni obchodziłaby 96 urodziny. Całe życie mieszkała i tworzyła w Krakowie. Pisała utwory na fortepian, a także na wiolonczelę, obój czy flet prosty. Jej praca i osoba została uhonorowana wieloma nagrodami, ale najważniejszą nagrodą jest jej stała obecność w szkołach, obecność jej melodii, do których cały czas chętnie siadają dzieci. Spójrzcie choćby na wydane przez PWM w nowej szacie graficznej Graj ze mną na cztery ręce albo Muzyczne ABC przy fortepianie czy Obrazki muzyczne dla najmłodszych. Utwory skomponowane przez Janinę Garścia są ponadczasowe, nie są monotonne, łatwo wpadają w ucho, odznaczają się barwną melodyką, a przez to zachęcają do nauki. W twórczości pani Janiny widać doświadczenie i praktykę pracy z dziećmi. Znajomość dziecięcej psychiki i umiejętne stawianie wymagań to najistotniejsze cechy dobrego pedagoga, a Janina Garścia niewątpliwie takim była.

Tak jak w życiu, w rodzinie - pierwsze lata opieki nad dzieckiem, uczenie wielu podstawowych czynności, tłumaczenie świata przypada kobiecie choćby z powodu stałej obecności przy dziecku, tak i w muzyce - pierwsze kroki na muzycznej drodze, nauka podstaw muzycznego języka to domena kobiet. Janina Garścia, ale również inne kobiety: Anna Klechniowska, Pauline Hall, Małgorzata Biskupska, Lidia Bajkowska, Anna Dramowicz, Beatrix PodolskaUrszula Smoczyńska to kobiety-pedagożki, kompozytorki utworów dla dzieci, twórczynie podręczników do nauki gry. Dzięki ich pracy, zaangażowaniu i twórczości dzieciaki mogą w ciekawy sposób poznawać świat dźwięków i melodii. Każda z tych kobiet na swój sposób i na podstawie własnego doświadczenia pomaga najmłodszym poznawać niezgłębioną krainę dźwięków i rytmów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl