Kategorie wpisów
Newsletter
Napiszemy do Ciebie o nowościach w nutach i książkach muzycznych.
Fenomenalny sposób na wypracowanie techniki gry na skrzypcach 0

Idealna technika – jak ją wyćwiczyć?

Kulisy dobrej techniki na skrzypcach to przede wszystkim codzienna praktyka. To jest pierwszy punkt! Są tacy, którzy chcieliby to jakoś ominąć :) - nie ma takiej możliwości... Można jednak to sobie ułatwić. Miewacie czasem takie dni, kiedy przydałby się gotowy scenariusz ćwiczenia? Wiedza co ćwiczyć i jak ćwiczyć jest szalenie ważna. Wiemy, że często padają pytania: „Jak mam ćwiczyć? Tego jest tyle... nie wiem za co się zabrać! Co robić po kolei?” Nieważne, czy jesteś samoukiem, czy uczysz się pod okiem nauczyciela, czy jesteś początkujący, czy już dobrze sobie radzisz na instrumencie. Ten sposób jest dla wszystkich. Są to fenomenalne ćwiczenia progresywne!

Te ćwiczenia to klucz do rozwoju muzycznej koordynacji ruchowej. Zebraliśmy dla Ciebie pozycje, które krok po kroku poprowadzą Ciebie podczas codziennej praktyki gry na skrzypcach. W naszej księgarni Alenuty.pl mamy mnóstwo nut z ćwiczeniami progresywnymi, bo wiemy jak ważne jest, by stawiać na swojej muzycznej drodze stopniowo coraz to trudniejsze zadania. Pamiętaj jednak, że same utwory nie wystarczą. Trzeba znaleźć czas na tzw. „dłubanie” dźwięku, pielęgnowanie połączeń, szlifowanie artykulacji i dodatkowo umiejętnie podnosić sobie poprzeczkę… Na tym polega inteligentna praca nad techniką gry.

Ćwiczenia progresywne dla najmłodszych

Dzieci i ćwiczenia techniczne? Jest to możliwe pod warunkiem, że są podane w odpowiedniej formie. Na początek poznajcie Sally O'Reilly - kobietę o niezwykłym darze pedagogicznym. Jej absolwenci zasiadają w najlepszych orkiestrach na całym świecie. I jak sami mówią: „To zaszczyt było uczyć się u tak wybitnego pedagoga”. Tworząc pomoce dydaktyczne dotknęła najważniejszych problemów technicznych z jakimi przychodzi  zmagać się młodym skrzypkom. W swojej książce „Fiddle Magic - 180 Technical Exercises for the Violin” Sally zawarła ćwiczenia, dzięki którym uczniowie konfrontują się z najważniejszymi aspektami technicznymi. Stworzyła je w mistrzowski sposób, dzięki czemu ćwiczenia stopniowo rozwijają możliwości manualne młodych adeptów gry na skrzypcach. Dotyka niemal każdego aspektu technicznego gry na skrzypcach, m.in. wykonywania dokładnych zmian z pierwszej do trzeciej pozycji, niezależności ruchów palców, wzmocnienia lewej ręki przy użyciu „zaniedbanego” czwartego palca. Uwaga! Użycie czwartego palca znalazło się już w pierwszych ćwiczeniach, więc książka w przyda się dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia przygody z instrumentem. Ważne jest jednak to, że zawarte w niej materiały dają możliwość „zaopiekowania się” tym najmniej ruchliwym palcem. Ponadto precyzja i dokładność wykonania zadań technicznych jest możliwa dzięki krótkiej przemyślanej formie ćwiczeń. Dziecko jest w stanie odpowiednio się skupić. Dodatkowo piękne wydanie z interesującą grafiką pobudza wyobraźnię ucznia i zachęca do zapoznania się z danym wyzwaniem.

Spójrzcie również na inną książkę tej samej autorki - „Fiddle Rhythms - Rhytmic Exercises for the Violin”. W tej książce Sally wprowadza naukę rytmu poprzez sylabizowanie. Zanim dziecko zrozumie rytm matematycznie, uczy się go mówiąc z odpowiednim akcentowaniem. Ćwiczenia są krótkie, a dopasowane do każdego z nich słowa pomagają rozwinąć dokładność rytmiczną. Książka wydana jest w języku angielskim, ale słowa są na tyle proste, że dzieci nie będą miały z nimi problemu. W środku znajdziesz również adnotacje do ćwiczeń pomagające skupić się na wykonaniu konkretnych technik.

Zamawiając wyżej wymienione pozycje weźcie pod uwagę czas oczekiwania. Ale naprawdę warto w tym wypadku być cierpliwym. Książki Sally O'Reilly często wykorzystywane są również w metodzie Suzuki.

Sally O'Reilly: Fiddle Magic - 180 Technical Exercises for the Violin - ćwiczenia techniczne na skrzypce Sally O'Reilly: Fiddle Rhythms - Rhytmic Exercises for the Violin - ćwiczenia rytmiczne na skrzypce

Ćwiczenia progresywne dla początkujących

Kolejne 2 pozycje to najchętniej kupowane ćwiczenia progresywne dla początkujących na www.alenuty.pl. Sprawdzą się również u początkujących starszych.

Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach - Ryszard Goliński

„Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach” Ryszard Goliński. Książka - podręcznik w języku polskim z bardzo szczegółowym omówieniem zagadnień technicznych. Ten aspekt wyróżnia ją spośród innych. Bogate doświadczenie autora wyraźnie widać w bardzo dobrych ujęciach problemów i dokładnym ich usystematyzowaniu. Ponadto stopniowo zapoznaje ucznia z elementami technicznymi gry na skrzypcach, dzięki czemu nie zniechęca początkującego skrzypka, a daje solidne podstawy nauki gry na instrumencie.

Zobacz w księgarni: Ryszard Goliński: Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach

Mackay: Position Changing for Violin - ćwiczenia i melodie na zmiany pozycji na skrzypce

Mackay „Position Changing for Violin” to zbiór atrakcyjnych materiałów pomagających w nauczeniu się i utrwaleniu prawidłowego sposobu zmian pozycji na skrzypcach. Co jest wyjątkowe w tej pozycji? Możliwość praktyki zagadnień technicznych w atrakcyjnych krótkich utworach. Ponadto tam gdzie wymaga tego ćwiczenie znalazła się krótka adnotacja od autora na temat danego zagadnienia technicznego. Dzięki zastosowaniu metody przybliżenia tematu na przykładzie oraz dopasowanej do problemu melodii nauka przynosi lepsze efekty i jest mniej żmudna niż powtarzanie wciąż tych samych sekwencji. Doskonale sprawdza się to u niecierpliwych instrumentalistów.

Zobacz w księgarni: Neil Mackay: Position Changing for Violin - ćwiczenia i melodie na zmiany pozycji na skrzypce

Ćwiczenia progresywne dla starszych instrumentalistów

Wybraliśmy 3 pozycje nut z ćwiczeniami progresywnymi przeznaczonych dla osób średnio zaawansowanych. Ćwiczenia zawarte w nich dotykają sedna najistotniejszych zagadnień związanych techniką skrzypcową. Zwracają uwagę na świadomość procesów zachodzących podczas gry - rozkładają je na wiele części i, co najważniejsze, prowadzą  podczas codziennego ćwiczenia. Krok po kroku coraz to trudniejszymi materiałami dojdziesz do wymarzonej muzycznej sprawności. Czy jest jeszcze ktoś, kto wątpi w fenomen ćwiczeń progresywnych podczas budowania techniki skrzypcowej? My jesteśmy pewni, że ten balans między stopniowym zwiększaniem trudności i umiejętnym szlifowaniem szczegółów związanych z techniką to klucz do sukcesu. Skorzystaj z wiedzy niesamowitych nauczycieli. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki w poniższych książkach.

Sławomir Tomasik: Rozgrzewka skrzypka - wprawki, ćwiczenia i nuty dla skrzypka

Zacznijmy od „Rozgrzewki skrzypka - wprawki, ćwiczenia i nuty dla skrzypka” Sławomira Tomasika. Pozycja z 2020 roku. Jak sam profesor Sławomir Tomasik mówi, aby dobrze wykonać utwór i cieszyć się sprawnością muzyczną długie lata, należy ćwiczyć swoje ręce oraz układać plany ćwiczeniowe dokładnie tak, jak robią to sportowcy i ich trenerzy. W tej książce znajdziesz bogactwo doświadczenia w tym zakresie wybitnego polskiego pedagoga.

Zobacz w księgarni: Sławomir Tomasik: Rozgrzewka skrzypka - wprawki, ćwiczenia i nuty dla skrzypka

Violin Aerobics (+ audio online) - Jon Vriesacker - 52 tygodniowy program ćwiczeniowy dla skrzypków

„Violin Aerobics” Jon'a Vriesacker'a to pozycja dla osób, które chciałaby codziennej konkretnej dawki ćwiczeń, ale w stylu innym niż klasyka. 365 ćwiczeń! Tak! Tyle jest ćwiczeń w w Aerobics Violin. W środku znajdziesz dokładny program na każdy tydzień. Ćwiczysz przez cały tydzień ten sam materiał, a z każdym kolejnym tygodniem poziom stopniowo się zwiększa. Łącznie 52 tygodnie rozpisanej w genialny sposób praktyki gry na skrzypcach. Na szczęście nie będziesz musiał rozstawać się z tą książką po roku. Grając ćwiczenia we wszystkich tonacjach masz materiał na wiele wiele miesięcy :) Style muzyczne w jakich są ćwiczenia to pop, rock, bluegrass, irlandzki, jazz, funk i wiele innych. Codzienna praktyka z tej książki poprawi Twoją technikę, intonację i artykulacje w bardzo przyjemny i logiczny sposób. Dodam, że w cenie otrzymasz dostęp do kodów z podkładami online.

Zobacz w księgarni: Jon Vriesacker: Violin Aerobics - 52 tygodniowy program ćwiczeniowy dla skrzypków

Simon Fischer: Practice - 250 sposobów na ćwiczenia na skrzypce

Simon Fischer „Practice”. Nowatorskie i nowoczesne spojrzenie na grę na skrzypcach. Oprócz technicznych uwag znajdziesz w tej książce również wiele aspektów muzycznych. Simon Fischer opisuje i wyjaśnia bogactwo technik często w bardzo szczegółowy sposób, również od strony fizycznej. W środku znajduje się istna petarda - ponad 750 muzycznych przykładów. Książka jest pełna pomysłów i informacji, które pomogą Ci w pełni wykorzystać każdą minutę ćwiczeń.

Zobacz w księgarni: Simon Fischer: Practice - 250 sposobów na ćwiczenia na skrzypce

Inne publikacje

Zwróć uwagę również na te propozycje wspomagające pracę nad techniką gry na skrzypach:

Mary Cohen: Technique Takes Off for Violin - 14 ćwiczeń na skrzypce solo

Josephine Trott: Melodious Double-Stops Book 1 (Violin) - zbiór progresywnych ćwiczeń dla średniozaawansowanych skrzypków

Jeśli jesteś zainteresowany innymi nutami z materiałami poprawiającymi technikę gry, zajrzyj w zakładkę skrzypce / nauka gry na skrzypcach. Wybierz odpowiednie nuty i korzystaj 😊

Życzymy wytrwałości w codziennej praktyce gry na skrzypcach!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl